Sváteční

Proč je svátek lepší než narozeniny?

Můžete se těšit bez toho, abyste měli depresi, že jste zase o rok starší. Znáte to, ne? S přibývajícími léty postupně mizí taková ta infantilní nedočkavost. Od určitého věku je s narozeninami spjat pocit fatálního stárnutí. A pokud ten procit neprožíváte, musíte ho alespoň zdárně předstírat. Svátek je tedy jednoznačně výhra.

Všechny nesplněné resty můžete svést na svátek. Nevztahuje se na pohoštění pro příchozí gratulanty. Těm musíte vnutit na osobu deset chlebíčků, šest jednohubek, dva kusy dortu a do nosu jim každému narvat hrst arašídů, aby vás u sousedů nepomluvili.

Vaše jméno je v kalendáři. Což je velká výhoda, protože si možná i někdo vzpomene, že vám má popřát. Na druhou stranu však nesmíme zapomínat, že datum narození připomíná facebook. A facebook má každý. Což se o kalendáři říct nedá. Facebook není náš kamarád. Vlastně by výrobci kalendářů měli facebook žalovat, protože dělá špatnoé jméno svátkům. Tak.

Když máte svátek, nemusíte dělat dort, protože to není tak „závažné“. Ale přípitek je nutnost, vážení. Nutnost!

Výhra? Výhra!

Dobře, teď jsme se trochu zasnili, jaké je to krásné mít svátek. Důležitý dodatek: pokud nemáte děti, dům, přetíženého muže, práci a studium na hrbu! Takže poté, co jsem udělala dvě várky muffinů (no jo, ale dort to není), večeři, vyluxovala podestýlku v našem chlévě, udělala s jedním dítětem úkol a druhé se snažila nezabít, vyprala a vysušila várku prádla, přichystala tunu svačin pro studující členy rodiny na další den, poté, co jsem ty děti v devět večer konečně uložila, se vrátil Pažout po dvanáctihodinové absenci domů.

Tady je úryvek žhavého večerního rozhovoru:

„Dorazila dneska pošta? Měli ti přivést dárek.“

„Ne.“

„Dala sis aspoň to šampáňo, když máš svátek?“

„Sama?“ (Asi jsem na tom fakt špatně.)

„Hm, to je fakt. Tak si dáme pivo napůl.“

Co myslíte, kolik na mě toho piva zbylo?! A odpovědí mi bylo:

„Já myslel, že ho nechceš…“

Takže ještě jedno sváteční pravidlo na konec: Když máte doma láhev šampusu, vypijte ji v tichosti a o samotě, pokud možno hned dopoledne. Ono to s tím připíjením a slavením není až tak žhavé. Kdyby nakonec přece jen někdo přišel gratulovat, má alespoň pořádný důvod vás pomluvit. Což už vám bude ovšem upřímně u zadní části těla, neboť budete říkat psovi slečno.

 

Facebook Comments