Seznam denních činností průměrného vegana

Stará lidová moudrost praví, že člověk nemá soudit někoho jiného, dokud neušel míli v jeho botách.

Rozhodla jsem se tu míli ujít a na pár týdnů jsem přestala jíst živočišnou stravu. Zjistila jsem, kolem čeho se točí veganův život. Čekujte.

Ovesné vločky

Tento úspěch zaznamenán na FB.

Fakt parádní zábava, co se vás bude držet dlouho. Namáčení, mixování, cezení. A největší lahůdkou je pochopitelně konzumace samotná. Třeba takový pudink z ovesného mléka, ten u nás sklízel doslova ovace ve stoje. U záchodové mísy.

 

Čočka

Dřív jsem se starala o namáčení čoček. Dnes už na čočky kašlu, radši na tu hrůzu, co se snažím konzumovat, nevidím a věnuju se přebírání, namáčení a vaření čočky. To je celkem v pohodě, to se dá. Horší je, když chcete vymyslet, co k tomu a tofu vám už leze i ušima.

Fazole

Občas se stane zázrak a povede se uvařit i něco jedlého.

Hledání způsobu, jak uvařit fazole, aby to přežili všichni zúčastnění, to je ovšem vyšší dívčí a dalo by se to zřejmě považovat za životní úděl. Na to by si člověk mohl z fleku zařídit živnost. Takový kuchař fazolí by se mi náramně hodil, protože jsem na to kouzlo ještě nepřišla.

Při první zkušenosti možná zjistíte, že tři hodiny namáčení nestačí. Dobrá. Zkusíte tedy přidat a naložíte je na 12 hodin. Vaříte dalšího půldne a fazole jsou i přesto nejvhodnějším adeptem na výkonné střelivo. Je to něco mezi nebem a zemí, co obyčejný vegan nepochopí.

Slintání na internetu

Třeba nad čokoládovým dortem. Nebo nad zmrzlinou. Nebo jogurtem, to je fuk. Slintání nad čímkoliv jedlým se stává vaším vlastním osobitým projevem a je třeba to přijmout.

Hledání dalšího zaměstnání

Jasný jako facka. Abyste si mohli na Vánoce koupit raw vegan cukroví, bude potřeba ty prachy někde vzít.  Situaci by ještě značně usnadnilo konvertování k jiné víře, kde se Vánoce neslaví. Nejsou Vánoce, není cukroví. Jak jednoduché. Horší je, když jste ateista a přesto se vás vánoční cukroví týká.

Obcházení obchodů

Občas se dá ve zdravé výživě sehnat i něco k jídlu.

Jen velmi tenká hranice dělí vegana od důchodce obcházejícího obchody ve snaze urvat máslo v akci. Vegan ovšem shání tofu v akci, případně se kochá výběrem luštěnin a zrní daného řetězce.

Uvažování nad životními otázkami

Jako například zda půjde do peklíčka za plátek sýra.

Identifikace pravé podstaty kručení v břiše

Zaprvé je to hlad.

Zadruhé je to každopádně hlad a možná právě v žaludku klíčící nové formy života z výhonků mungo.

Žhavé noci

Ale v noci, panečku, to je horké! V noci se veganovi zdají ty nejdivočejší sny. Třeba o hermelínu nebo koprovce.

Takže míli v botách vegana mám za sebou. Když jsem došla do fáze žhavých snů o sýru, došlo mi, že na tohle prostě nemám čas. Veškeré mé uvažování se scvrklo pouze na  jídlo.

Následně jsem se snažila tyhle myšlenky zahnat medovinou. A tady přišla poslední rána. Jestlipak jste věděli, že med je také živočišný produkt? Takže to ne, vážení. Možná bych oželela vaječňák a zahnala veškeré zlé noční můry o sýrech a čokoládě nějakým tím silnějších alkoholem. Ale medovinu mi nikdo brát nebude!

 

 

Facebook Comments

3 názory na “Seznam denních činností průměrného vegana”

 1. Přemýšlím, zda má vůbec smysl vyjadřovat se k tomuto článku, protože vidím, že už je celkem starší a také napsaný člověkem, který má pravděpodobně pocit, že má na svůj názor na veganství veškeré právo a nebude jej měnit, protože si přeci vyzkoušel, jaké to být veganem je. Přesto to risknu, protože myslím, že jste natolik chytrá, abyste pochopila a souhlasila s tím, co řeknu. Dovolím si totiž nesouhlasit, že by jste vůbec tu míli ve veganových botách ušla. Spíše tak v botách někoho, kdo se dozvěděl, že je na živočišné produkty alergický a je nucen je vyloučit. Ale u veganství jde o úplně něco jiného. Věřte mi, že vegan neslintá nad žádnými neveganskými jídly. Veganských jídel, která jsou výborná, je spousta, a každý vegan ví, co za utrpení se za živočišnými produkty včetně zmrzliny a sýru skrývá, a žádný vegan nad tímto utrpením neslintá. Sama jsem vždycky milovala veškeré sladké a maso i sýr, a neuměla jsem si tyto věci příliš odepírat, ale když si konečně uvědomíte, co vše za utrpení se v těchto věcech skrývá, všechna chuť vás přejde a spíš se vůbec rozčilujete nad těmi reklamami a obrázky na internetu, jakto že to vše je vůbec legální a tolik opěvované ostatními, a je vám z toho všeho smutno.
  Asi takhle bych definovala pocity vegana, a snad mi rozumíte, proč s vaším článkem tedy nemůžu souhlasit.
  Samozřejmě obdivuji, že jste se vůbec rozhodla alespoň na týden vyřadit živočišné produkty, a mrzí mě, že to pro Vás bylo takové zklamání. Luštěniny a oves jsou totiž moc zdravé potraviny a doufám, že k nim někdy opět najdete cestu a budete je umět připravit chutněji. Jsou to totiž také jedny z těch nejlevnějších jídel, a proto věřím, že právě na veganské stravě se dá v některých případech dokonce ušetřit 😉

  1. Umělec v domácnosti

   Co na to rict? Dekuji za vas pohled, je velmi prinosny. Mate muj obdiv, ze tento zivotni styl vedete delsi dobu a citite se v nem dobre. Mne se to nepovedlo a sdilela jsem svuj pohled na blog stylem, ktery je mi vlastni. Co se tyce lustenin, je to jasna ukazka meho kucharskejo antitalentu, ktery tu prezentuji. Verim, ze pripadne nedorozumeni je dano tim, ze nejste ctenarkou meho blogu, protoze pak byste jiste chapala, ze mym zivotnim stylem je delat si legraci predevsim sama ze sebe. Mejte se krasne (vtipky si protentokrat radsi odpustim). E.

   1. Máte pravdu, váš článek jsem přečetla bez jakéhokoliv kontextu, a to je zase chyba na mé straně. Přesto bych na svém náhledu nic neměnila, ale už více rozumím té jízlivosti v textu a jsem ráda, že to tedy není jen další článek napsán pouze s úmyslem vysmívat se veganství. Také se mějte krásně, děkuji za vyslechnutí, a přeji hodně štěstí do budoucna (třeba s tím kuchařstvím) 🙂

Diskuse uzavřena.