Pohádka o hodné maceše

????????????????????????????????????

Byla nebyla jednou jedna macecha, která měla tři nevlastní děti. Ochotně s nimi trávila čas o víkendech a o prázdninách, k tomu zvládla vychovat ještě své vlastní tři děti. Na všechny děti byla hodná i přes veškeré nástrahy a lumpárny, které jí přichystaly.

Tohle se v žádné tradiční pohádce nedočtete, že? Nicméně v dnešní době rozvedených rodin se o nevlastních rodičích mluví čím dál tím častěji jako o hotové věci. A já bych byla ráda, kdyby i všichni ostatní při zmínce o nevlastních rodičích používali samé superlativy jako já.

Má macecha měla značný vliv na utváření mé osobnosti už od dětství. Díky ní jsem se ocitla přímo v centru dění „waldorfského života“ a mohla jsem si dost dobře utvořit svůj názor. A nebylo to jen waldorfské vzdělávání. Šlo třeba i o očkování, biopotraviny, látkové pleny, vegetariánství nebo zdravý životní styl. Přineslo mi to další pohled na věc.

Jak asi všichni víme (nebo v některých případech alespoň tušíme a nechceme si to zatím přiznat), přejímáme vzorec chování a názory svých rodičů. A pro mě jako pro malou holku a později puberťačku bylo nesmírně matoucí se zorientovat v postojích svých rodičů. Chápejte to tak, že moje mamka vždy byla zastánkyní té „normální“ výchovy, životního stylu a vůbec všeho. Zkrátka se řídila a dodnes řídí pravidlem zlaté střední cesty. Žádné extrémy nejsou žádoucí, vše musí být v normě. Normální je chodit do normální školy, všechny ostatní systémy vzdělávání jsou „divné“ a pro hloupější děti, které nezvládnou klasickou výuku. S masem by se to nemělo přehánět, ale nejíst maso vůbec je hloupost. Bio potraviny jsou jen hloupost, není to k ničemu. No a nakonec látkové pleny moje máma vyznávala, ale jen klasické čtverce, které po vzoru své maminky vyvařovala, žehlila a skládala na rovno.

Macecha mi dala naprosto opačný úhel pohledu. Takový, který vyznával především alternativní způsob života ve všech jeho aspektech. Viděla jsem, že mí sourozenci chodili do waldorfské školy, učili se jinými způsoby a učitelé ve výuce kladli důraz na jiné věci než v normální škole. V kuchyni měla macecha naprosto vše s nápisem bio, značky Countrylife, v koupelně zase vládla Weleda a Alverde, moderní látkové pleny jsem prvně viděla také tam a zamilovala jsem se do nich na první pohled.

Zezačátku to nebylo snadné. Asi víte, jak to chodí, obzvlášť pak u dospívajících jedinců… Začne to vzdorem proti známému – což znamenalo proti „normálnímu“. Nastoupil nekritický obdiv k novému – „alternativnímu“ a přejímání těchto názorů za své. Později jsem ale dokázala oddělit názory rodičů a utvořit si jakousi kompilaci svých vlastních názorů. Jsem ovšem nesmírně vděčná za tu možnost mít tyto dva odlišné pohledy takříkajíc pod kůží.

Byť se v současné době opět přikláním spíš na stranu NEbio, má na mě macecha stále velký vliv i teď v dospělosti. V roli matky najednou vidím spoustu věcí v jiném světle.

Sice nejsem objektivní, ale myslím si, že je to osoba, která by mohla inspirovat mnoho dalších maminek. Třeba tím, že jít si za svým se vyplácí. Možná to není vidět hned, ale projeví se to, pokud tomu uvěříte.

Dobrá zpráva pro ostatní ženy je i to, že ani samoživitelka se třemi dětmi se nemusí nutně vžít do role uhnané matky, která honí jedno zaměstnání za druhým, aby zaplatila nájem. Namísto toho může dělat to, co ji baví, a dělat to s chutí a nadšením, být svým vlastním pánem a mít čas i na své děti.

Vlastně je to skvělé a jen si vzpomenu, čeho všeho dosáhla má macecha, a na její nadšení, se kterým se věnuje práci, jsem hned klidnější. Ono to jde!

Ženy, věřte si a nepropadejte negativním pocitům! Eko-bio-kojo-natur nátlak berte s rezervou a udržujte úsměv na tváři a také v duši! 🙂

 

 

Facebook Comments