Hra typu DOBBLE aneb jak se naučit hudební pojmy zábavnou formou

Vaše dítko chodí do hudebky, někdy více a někdy méně nadšeně se učí hrát na hudební nástroj, ale má to jeden háček… 

Hudební nauka. Poděs všech poděsů, všichni to tak aspoň říkali, samé biflování not a cizích pojmů, kterým ve finále stejně nikdo nebude rozumět.
Nebo jste se možná rozhodli vy sami, že si splníte svůj sen, a začali jste hrát na nějaký hudební nástroj. Ale některým věcem z hudební teorie zkrátka nerozumíte.

Pak by vás mohla zajímat tato didaktická hra, díky níž se naučíte základní pojmy a symboly z hudební teorie hravou formou.

Pamatuju si na svá dětská léta, jak jsem hodiny hudební nauky tajně „zapejkala“, protože mě to tááák strašně nebavilo. Nakonec jsem se ale musela tak či onak doma zapotit při učení na závěrečný test. Všechno jsem se sice nabiflovala nazpaměť, ale mnohdy mi toho v hlavě moc nezůstalo… 

„Kéž by tak existoval nějaký zábavnější způsob, jak se to všechno naučit!“ říkala jsem si.

O pár let později se ze mě stala úča a otázka zábavného učení mě tížila stále více. Zažívala jsem na vlastní kůži, jaký odpor mají děti k předmětu zvanému hudební nauka a jak už jen díky tomu přesvědčení mají v hlavě „zavřeno“, aby jim náhodou něco z toho nenáviděného předmětu neulpělo v paměti. 

Začala jsem se těmi zábavnými formami výuky více zabývat a vymýšlet, jak jim to martýrium zpříjemnit.

Možná si teď říkáte: No jo, to je sice hezké. Ale jak se to moje dítě může všechny tyhle noty a jiné podivnosti naučit? Navíc se mnou! Vždyť já tomu ani za mák nerozumím! 

Odpověď zní, že tomu rozumět nemusíte. Můžete se to naučit společně a ještě si přitom užít zábavu a radovat se ze společně stráveného času se svým dítětem.

Když ke mně přišel nápad vyrobit tuhle hru, došlo mi, že je to geniálně jednoduché, až to snad ani možné není! 

Vždyť dobble máme doma všichni, jeho princip pochopí i malé dítě a odpadá tak problém složitého vysvětlování pravidel. 

Proč se při hraní hry zároveň něco nového nenaučit?

Učím na ZUŠ jedenáct let a často jsem si kladla otázku, jak žáky lépe naučit základní poznatky z hudební nauky. Na hodinách kytary už pro to nemáme tolik prostoru, kolik bychom potřebovali. Proto je nezbytné, aby základní pojmy z hudební teorie ovládali. 

Čím to je, že dětem příliš mnoho informací z nauky v hlavě neulpí? Využila jsem možnosti hudební nauku vyučovat a rozhodla jsem se udělat jednoduchý experiment.

Během tří měsíců, kdy jsem do výuky zakomponovala tuto hru, děti uměly základní hudební symboly a označení s přehledem.

Co se díky této hře naučíte:

Noty a pomlky

Pojmenování základních not a pomlk, které při hře na nástroj nezbytně potřebujete.

Hudební symboly

Hudební symboly se vyskytují v literatuře, kterou žáci při hře na nástroj studují. Je nezbytné mít přehled, co která značka znamená, a jak se jmenuje. 🙂

Základní dynamická označení

K notám patří také dynamika. I základní hudební pojmy probereme formou hry.

A kolik že to bude stát?

Cena této hry je 235 Kč.

Co bych vám k tomu řekla? Určitě vás vyjde levněji než doučování z hudební teorie, ale je fér připomenout jeden důležitý fakt. Nebude to bez práce.

Hru je třeba vytisknout!

Co se od vás bude vyžadovat:

  • Vytisknutí hry spolu s nápovědou a návodem.

  • Vystřihnutí kartiček a nastudování přehledu symbolů.

  • Pekelné soustředění při hře.

  • Upřímná radost z procesu učení.