Sníte o tom, že se naučíte hrát správně na kytaru, ale pořád to odkládáte na později?

Učili jste se v minulosti hrát, ale stále se nemůžete zbavit označení "věčný začátečník"?

Rádi byste získali základy hudební teorie a naučili se kytaře řádně rozumět a zahrát si cokoliv?

Není pozdě začít, přesto možná máte strach...

Z mé zkušenosti se lidé často bojí začít hrát na kytaru z těchto důvodů:

Myslí si o sobě, že jsou leví na obě ruce. Pravděpodobně proto, že jim to kdysi někdo řekl. Dost možná učitel v lidušce. 

 Bojí se, že už nemají hlavu na to, naučit se něco nového.

 Myslí si o sobě, že už jsou příliš staří na to, aby se něco naučili.

 Bojují s nedostatkem času mezi všemi každodenními povinnostmi.

 Mají problém sehnat učitele, který by jim vyhovoval a měl na ně čas v době, kdy se to hodí jim. A když už se jim to podaří, zjistí, že docházet opravdu pravidelně na soukromé hodiny je finančně i časově velmi náročné.

Jsou vám tyto překážky povědomé?

Nevím, zda vás uklidní vědomí, že se s nimi potýkají všichni. Ale snad by vás mohlo uklidnit alespoň to, že se dají překonat.

Nechci vám ale tvrdit, že to od vás nebude nic vyžadovat. Nemám kouzelný proutek, který by vás to vše naučil bez vašeho přičinění. A popravdě řečeno, i kdybych ho měla, nepoužila bych ho. Při zdolávání překážek s hraním na nástroj se toho totiž naučíte víc než by se mohlo na první pohled zdát. A tato cesta vás doslova povznese na jinou úroveň bytí.

A co to zkusit takto:

Budete mít k dispozici lektora u sebe doma, v době, kdy se to hodí vám.

Dostanete návod natolik polopatický, že ho pochopíte bez ohledu na věk a bez ohledu na to, co si o sobě myslíte.

K dispozici vám bude úča, která sama vystudovala školu při práci a dětech, takže vám dobře poradí, jak si najít čas, i když vám na každé noze visí jedno dítě a milion dalších úkolů.

Dostanete se „pod ruku“ někomu, kdo má s výukou klasické kytary jedenáctiletou zkušenost a nemůže ho nic rozházet. 🙂

Nebudu vás dále napínat, protože určitě dobře víte, že tím řešením je:

Online kurz hry na kytaru pro dospělé začátečníky

Jde o komplexní kurz, který vás naučí hrát na kytaru od úplného začátku. A to tak, že si budete moci kdykoliv zahrát vaše oblíbené skladby, ale také se kdykoliv v budoucnu naučit skladby nové. Budete si rozumět s notami i s kytarovým zápisem pomocí tabů. Také si budete umět doprovodit písničku ze zpěvníku. 

Do tohoto kurzu vkládám veškeré své know-how nabyté desetiletou praxí výuky hry na kytaru a také své osobní hráčské zkušenosti.

V tomto kurzu se budu držet léty ověřeného metodického postupu, který používám i během hodin hry na kytaru se svými žáky. 

Co se v kurzu naučíte:

Úplné začátky ve hře na klasickou kytaru, jak správně sedět, jak mít správně postavené ruce, na co si dát pozor. Nenabízím instatní řešení, ani zázraky na počkání či do tří dnů. Ale slibuji, že se z kytarového začátečníka dostanete na mírně pokročilou úroveň. 

Porozumět hudební teorii tak, abyste si dokázali zahrát skladby, které se budeme v kurzu učit. Naučíte se číst a orientovat v zápisu jak notovém, tak v tom složeném z kytarových tabů. Vše potřebné si vysvětlíme nejen teoreticky, ale především to převedeme ihned do praxe. 

Jak správně a efektivně cvičit na kytaru. Tuto zkušenost vám budu předávat z pozice dříve studující matky dvou dětí, kdy jsem se musela naučit najít si čas na cvičení i v opravdu vypjatém denním harmonogramu. 

O tvorbě kvalitního kytarového tónu, úpravě nehtů, která může a nemusí být k dosažení kvalitního tónu nezbytná. Záleží mi na tom, abyste si vypěstovali od samého začátku správné návyky. 

Kdo vás bude vyučovat?

Jsem Eliška, klasická kytaristka a zpěvačka, vaše kytarová úča. 🙂 Výukou klasické kytary a zpěvu se zabývám od roku 2011. Většinu svých pedagogických zkušeností jsem nasbírala v ZUŠ, ale mám i soukromé žáky z řad dospěláků. Ve výuce je pro mě prioritou, aby hraní mé žáky bavilo a aby měli zaslouženou radost z vlastních pokroků.

Co vás čeká uvnitř kurzu?

Kurz je rozdělen do šesti lekcí. Na každou lekci jsou vyčleněné dva týdny, abyste si stihli vše procvičit. Jedinou výjimkou je první lekce, na tu máme jeden týden. Na konci si také necháme jeden týden na opakování a dohánění restů.

Ke každé lekci je jak teoretická, tak i praktická část. Vše, co budete potřebovat umět k hře na kytaru, to si také vysvětlíme teoreticky.

Celý kurz bude tedy trvat 12 týdnů.

V průbehu kurzu mi můžete (a taky budete mít za úkol 🙂 ) posílat videa s vašimi pokroky, na něž ode mě dostanete zpětnou vazbu.

První lekce: Začínáme

V první lekci se budeme zabývat úplnými základy pro hru na kytaru. Budeme se učit, jak správně sedět, jaké potřebujeme k hraní pomůcky a jak máme mít postavenou pravou ruku. Dále se naučíme provádět jednotlivé úhozy pravou rukou a nemine nás ani základ z hudební teorie.

Druhá lekce: Levá ruka

Jakmile si osvojíme správné sezení u kytary a správné postavení pravé ruky, nemá žádný důvod k otálení ani levá. Seznámíme se s tóny na hmatníku, řekneme si, jak levou ruku správně držet spolu s užitečnými tipy, které jí hraní usnadní. Vybrnkáme si první písničku.

Třetí lekce: Prohlubujeme znalosti

Naučíme se nejen více věcí z hudební teorie, ale také je samozřejmě ihned převedeme do praxe. Zahrajeme si písničky na všech melodických strunách a zároveň si upevníme vše, co jsme se naučili v prvních dvou lekcích.

Čtvrtá lekce: Doprovody písní

Jakkoliv mám osobně nejraději klasickou kytaru i se všemi zapeklitostmi, vyznávám názor, že je dobré umět si zahrát i písničky ze zpěvníku. Začneme čtyřdobým rytmem, který má největší využití.

Pátá lekce: Rozšiřujeme repertoár

Nastal čas vrhnout se na první kytarové skladby. Už si to můžeme dovolit, protože jsme si vše potřebné natrénovali na jednodušších písničkách a cvičeních. Zároveň ale nezahálíme ani co se týče doprovodů písní. Zvládáme si doprovodit písničku ve čtyřdobém rytmu.

Šestá lekce: Hrajeme, zpíváme a prohlubujeme techniku

Pravá i levá ruka už nám běhá jako o život. Po skončení kurzu si budete umět doprovodit nejednu písničku lidovou i umělou, protože dostanete podrobný návod, jak na to.

Bonusová lekce: Opakujeme a doháníme resty

Nestihli jste látku kurzu dostatečně vstřebat? Během kurzu vás vyřadila ze hry nemoc nebo jiná okolnost? Od toho tu máme bonusovou lekci, kde budeme opakovat a dohánět, co bude třeba.

Možná to vypadá, že šest lekcí je pěkné lážo plážo, ale opak je pravdou. Po celou dobu kurzu po vás budu vyžadovat každodenní trénink, protože pouhým sledováním videí se ještě nikdo hrát nenaučil. 🙂 Ale i k správnému a efektivnímu cvičení si budeme říkat vše potřebné, takže se ho nemusíte bát.

Kurz je momentálně uzavřen.

Chcete-li být informováni o novinkách ze světa hudby včetně znovu otevření kytarového kurzu, stáhněte si e-book Začínáme hrát na kytaru. Tím se zařadíte do databáze kontaktů, kteří dostávají pravidelné informace.

Kolik to bude stát?

Cena kurzu je 2 250 Kč

A malé nahlédnutí dovnitř:

Tento kurz je pro vás, pokud:

Tento kurz není pro vás, pokud:

Možná si kladete tyto otázky...

Do e-mailu vám přijdou přístupové údaje a instrukce k přihlášení, abyste mohli prostředí kurzu prohlédnout a vrhnout se na první lekci. Po týdnu se vám otevře lekce druhá a pak už se bude každých 14 dní otevírat další lekce. 

Rozhodně ne. Jednotlivé lekce se otevřou v konkrétní den, ale je jen na vás, kdy se do studia pustíte. Ačkoliv vám doporučuju držet se co nejvíce s kurzem, abyste si udrželi motivaci a drajv do hraní. 🙂 

Každodenní cvičení je velké téma. 🙂 Nebudu vás vodit za nos, cvičit každý den je nezbytné pro dosažení jakýchkoliv pokroků či úspěchů. My si ale řekneme vše potřebné k této tematice a budeme se také „učit cvičit“. Nejdříve vám cvičení zabere 10 minut denně a postupně budeme přidávat až do 30 minut denně. Samozřejmě, dobrovolnosti se meze nekladou, takže můžete cvičit i déle. 🙂 

Nejen v tomto kurzu vyučuji své žáky na klasickou španělskou kytaru. Taková kytara má mít také navléknuté nylonové struny. Dosud jsem doporučovala české kytary Strunal, ale ty už se nevyrábí, takže není úplně snadné je sehnat. I přesto se k nim přikláním, protože v poměru cena/výkon vycházejí dobře. Zkuste se mrknout na bazaru, obecně platí, že lepší kvalitní nástroj z druhé ruky než nekvalitní nový (i z hlediska dalšího prodeje). Nedoporučuju kytary značky Valencia nebo Stagg, Ashton, protože nemají dobrý zvuk, zato disponují často řadou výrobních vad, které se velmi těžko odstraňují. Za vhodnější považuji kytary značky Admira, Yamaha (cca od 5 tisíc výše) a ujde i Ortega, ale ceny dle mého názoru neodpovídají kvalitě. 

Určitě je dobré se před investicí do nástroje zamyslet nad tím, jak moc vážně to myslíte se svým hraním, protože nekvalitní nástroj nadělá víc škody než užitku. Tento text je pouze vyjádřením mého osobního názoru, který se odvíjí od zkušeností s různými nástroji.

Ano. Samozřejmě, pokud už znalostí not disponujete, budete mít výhodu a méně práce při studiu teorie. Ale pokud jste hudební teorií nepolíbení, naučím vás vše, co budete do začátku potřebovat.

Osobně nevěřím tomu, že by byl nějaký věkový limit pro výuku hry na nástroj. Asi všichni víme, že děti se učí hrát tak nějak víc přirozeně než dospělí, ale to není důvod házet flintu do žita, jak se říká. I v pokročilém věku se dá naučit hrát, je to jen o tréninku a vytrvalosti.

Pokud však máte v hlavě takové nastavení, že jste už na to moc staří, půjde vám pravděpodobně hraní trochu více ztuha. Doporučuju na tomto přesvědčení zapracovat. 🙂 

Tento kurz je koncipován tak, abyste se naučili obojí. Netajím se tím, že mým oborem je klasika, nikoliv písničky. Ale i tak se vždy, alespoň okrajově, věnuju se žáky hraní písniček. Patří to ke kytarovému vzdělání. 

Je nutné projít určitým vzdělávacím procesem, abyste pochytili základy, naučili se správnému sezení a postavení rukou, které pak využijete při hraní čehokoliv. I k úspěšnému zvládnutí hry akordů potřebujete nějaké základní znalosti.

Nicméně i u online kurzu platí, že se věnuji především hře z not a písničkám jen okrajově.

Je otázkou, jak dlouho a jak moc do hloubky jste hru na kytaru studovali pomocí samostudia. Pravda je, že tento typ získávání informací má své úskalí – obvykle to bývá nedostatek informací ohledně techniky úhozů, postavení rukou, dále také absence vysvětlení hudební teorie. Zkrátka se naučíte „nějak něco zahrát“ a spousta zásadních otázek zůstává nezodpovězena. Zda správně držíte levou ruku, to už zpravidla nikoho nezajímá, natož abyste získali cennou radu, co s tím. 

Je na vás zvážit, zda vám to takto vyhovuje a nepotřebujete ucelené vedení. 

Důležité upozornění: V tomto kurzu probíhá výuka na klasickou kytaru, které se nejčastěji říká španělka. Taková kytara má mít také navléknuté nylonové struny. 

S jinou kytarou (akustickou, folkovou, jumbo) postrádá tento kurz smysl, protože mají jiný tvar, jiný krk a celkově jsou tyto nástroje určeny k doprovodné hře písniček a akordů.

Určitě je dobré se před investicí do nástroje zamyslet nad tím, jak moc vážně to myslíte se svým hraním, protože nekvalitní nástroj nadělá víc škody než užitku. Nemusíte mít nutně hned do začátku „dělo“ v řádů desítek tisíc korun, ale rozhodně nedoporučuji kytaru např. ze supermarketu. 

Přihlášky se uzavřou 22. 9. 🙂

Chcete se na něco zeptat? Neváhete mě zasypat dotazy na cokoliv, co vás ohledně kurzu zajímá. Ráda je zodpovím.

Pokud si nejste jisti, zda by vám můj styl výuky vyhovoval, mrkněte na má výuková videa na YT.